piątek, 16 kwietnia 2021

„Literacka podróż za jedną książkę czyli Majka z Siwego Brzegu powraca”

 


MBP w Limanowej otrzymała dofinansowanie z MKDNiS na zadanie „Literacka podróż za jedną książkę czyli Majka z Siwego Brzegu powraca”. Projekt będzie realizowany we współpracy z bibliotekami publicznymi w powiecie.

O czym będzie, skąd pomysł i jak to się wszystko zaczęło…

Cała historia rozpoczęła się w 1966 r., kiedy to Mira Jaworczakowa miała spotkanie autorskie z czytelnikami w Limanowej, której Oddział dla Dzieci mieścił się wówczas na Siwym Brzegu. Ta wizyta zaowocowała powstaniem książki „Majka z Siwego Brzegu”, o dziewczynce z Limanowej i bibliotece na Siwym Brzegu. W ostatnim czasie MBP w Limanowej zmieniła siedzibę i z powrotem wróciła na Siwy Brzeg. To wspaniała okazja, by wrócić do tych czasów i przypomnieć historię Majki – dziewczynki z Limanowej.

Projekt składa się z 6 elementów składowych.

 

Pod tytułami rozdziałów z książki Miry Jaworczakowej zaplanowane są następujące działania:

1. „Co będzie (było) na Siwym Brzegu?”

Pod tym tytułem kryją się działania w bibliotekach, poprzedzające wydarzenia główne. Uczestnicy, zwłaszcza młodzi dowiedzą się co było na Siwym Brzegu w książce Jaworczakowej, a co będzie w naszym projekcie.

2. Konkurs pod hasłem: „Naprawdę nasza” czyli bajka o bibliotece marzeń, /forma online/. Naprawdę nasza czyli jaka? Konkurs literacki, w którym uczestnicy w formie bajki opisują bibliotekę marzeń. Zależy nam, żeby poznać wyobrażenia o takiej bibliotece od trzech kategorii uczestników: dzieci, młodzież i osoby starsze (emeryci, renciści). Chcemy je potem porównać, skonfrontować ze sobą i z … bibliotekami w naszej okolicy. Jakie są oczekiwania tych grup odbiorców, co można zmienić, czego brakuje. A wszystko poprzez lekką formę bajeczki, w której można puścić wodze wyobraźni i opowiedzieć, co nam w duszy gra. Czekamy na innowacyjne pomysły. A może uczestnicy tęsknią do sentymentalnych bibliotek opisanych w książce „Majka ze Siwego Brzegu”? Zwycięskie prace będą odczytane w radio RDN Małopolska oraz nagrane i w formie filmiku publikowane na stronie MBP w Limanowej i bibliotek w powiecie.

3.„Aż się w głowie kręci z radości”

Cykl warsztatów artystycznych połączonych z happeningami promującymi czytelnictwo w 6 bibliotekach publicznych powiatulimanowskiego– uczestnicy /dzieci ze szkół podstawowych/ ozdabiają koszulki lub torby bawełniane/ekologiczne cytatami z książek, hasłamipromującymi czytanie, obrazkami inspirowanymi bogatymi ilustracjami z książki "Majka z Siwego Brzegu". Potem nastąpihappening czytelniczy: sesja zdjęciowa przed biblioteką czy na rynku. Warsztaty będą ubogacone prezentacją, dotyczącą pracyilustratora/rysownika. Uczestnicy poznają etapy powstawania obrazów do książek, a następnie sami spróbują stworzyć projektautorskiej ilustracji na podstawie czytanego tekstu.

4. „Niezwykli goście”

Cykl spotkań autorskich z pisarkami dla dzieci: Jadwigą Marzec z Nowego Sącza i Barbarą Gawryluk z Krakowa. Dlaczego autorzyz tych miast? Dlatego, że te miasta są wymieniane w naszej książce i dobrze znane Majce. W naszej literackiej podróżysentymentalnej z Majką pragniemy odnieść się właśnie do tych miejsc. Jadwiga Marzec jest autorką książek dla dzieci oprzygodach Frani z Nowego Sącza, w swojej twórczości opisuje autentyczne miasto Nowy Sącz. Barbara Gawryluk podobnie wswoich książkach akcję umieszcza m. in. w Krakowie. Są to znane miasta dużym i małym, fabuły zakorzenione w lokalnej

społeczności - podobnie jak w Książce Jaworczakowej.

5. „Chodźcie tu!”

Spotkanie z Marcinem Okoniewskim - twórcą kanału „Okoń w sieci”, dziennikarzem. Kto dotrze do młodych i najlepiej zachęci doczytania? Najlepiej jeden z nich, znany, rozpoznawalny w sieci, współczesny vloger. Na spotkanie zaprosimy młodzież z całegopowiatu limanowskiego.

6. „I znów jesteśmy razem!” Wspólne świętowanie międzypokoleniowe – święto biblioteki, książki i czytelnictwa. Familijny balpostaci z bajek dla dzieci i seniorów, na wzór balu opisanego w książce „Majka z Siwego Brzegu”. W książce Miry Jaworczkowejkorowód postaci z bajek maszerował przez Rynek, by dotrzeć na Siwy Brzeg i zainaugurować otwarcie BIBLIOTEKI DZIECIĘCEJ wSIWYM BRZEGU. Chcemy odtworzyć to wydarzenie i w podobny sposób przemaszerować przez miasto, by dotrzeć do biblioteki,która po kilkudziesięciu latach powróciła na Siwy Brzeg. Udział wezmą dzieci w koszulkach ozdabianych hasłami promującymiczytelnictwo wykonanymi na warsztatach, będą Seniorzy, postacie z bajek…ale tak naprawdę dołączyć może każdy. W biblioteceodbędą się warsztaty rysowania karykatur i bal integracyjny.

W ramach tego wydarzenia odbędzie się także podsumowanie konkursu literackiego wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród.

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Z okazji nadchodzącego  Święta Babci i Dziadka  dołączamy się do życzeń 😍