wtorek, 23 lutego 2010

Bezpieczny Internet


Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet". Ma on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet" - odpowiedzialne za realizację programu w Polsce.

Jak zachowywać się podczas korzystania z internetu, aby być bezpiecznym? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę "Pięciu Zasad Bezpieczeństwa w Sieci".
Jeśli chcesz być bezpieczny w internecie, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad.

poniedziałek, 22 lutego 2010

Parę słów o "Naszej Bibliotece"

Nasza biblioteka to duże przestronne pomieszczenie i jednocześnie centrum multimedialne, wyposażone w dwa stanowiska komputerowe, połączone w sieć lokalną z szybkim dostępem do Internetu oraz dwa urządzenia wielofunkcyjne- skaner; drukarka i ksero.
Dążymy do udzielania szybkiej i pełnej informacji, tworząc sprawny i wygodny aparat informacyjny. W bibliotece zastosowany jest wolny dostęp do półek, tworzony jest również katalog księgozbioru w formie elektronicznej.

Świąteczny czas


Święta Bożego Narodzenia poprzedzone są przygotowaniami. W radio i we wszelkich centrach handlowych słychać bożonarodzeniowe kolędy. Wszędzie pojawiają się ozdoby świąteczne, a domy wypełniają się zapachem ciast i innych świątecznych potraw.
W tym szczególnym okresie biblioteka również została świątecznie przystrojona.

piątek, 19 lutego 2010

Sama prawda ... czyli złota myśl :)

" Aby istnieli wielcy poeci, muszą być wielcy czytelnicy" (Walt Whitman)

IV Gminny Przegląd Grup Kolędniczych


17 stycznia 2010, w Kościele Parafialnym w Jodłowniku odbył się - już po raz czwarty - Gminny Przegląd Grup Kolędniczych, którego współorganizatorem jest Biblioteka Publiczna Gminy Jodłownik wraz z Filiami Bibliotecznymi w Szczyrzycu, Krasnych-Lasocicach, Sadku i Wilkowisku.


Przegląd ten ma charakter regionalny oparty na przybliżeniu najstarszych obrzędów i pastorałek oaz kultywowaniu tradycji Bożonarodzeniowych.

Piękne Czytanie


27 listopada 2009 miałam przyjemność uczestniczyć w pracy komisji Gminnego Konkursu Pięknego Czytania w Szkole Podstawowej w Szczyrzycu. Jego uczestnicy mieli za zadanie przeczytać fragment tekstu Władysława Orkana.

czwartek, 18 lutego 2010

Światowy Dzień Pluszowego Misia


25 Listopada 2009 do Biblioteki wraz ze swoimi misiami przyszły dzieci z Samorządowego Przedszkola oraz oddziały „0” ze Szkoły Podstawowej w Szczyrzycu aby uczcić Światowy Dzień Pluszowego Misia.

środa, 17 lutego 2010


Rok 2010 będzie odbywał się też pod znakiem rocznic i wydarzeń historyczno-kulturalnych.

Jest on ogłoszony Rokiem Szopenowskim.

Dzięki geniuszowi jakim był Fryderyk Chopin o Polsce będzie głośno na całym świecie w jak najbardziej pozytywnym sensie. Przypomni to wszystkim, że my Polacy również wnieśliśmy potężny wkład cywilizacyjno-kulturowy do dorobku całej kultury europejskiej.

Do maturzystów :)










Przed Maturzystami ważne zadanie, a zarazem nielada wyzwanie ponieważ miesiąc przed egzaminem przedstawiają bibliografię do swojego tematu. Aby stworzyć dobry spis literatury podmiotowej i przedmiotowej, należy wiedzieć co dokładnie oznacza termin bibliografia:

Trochę o druku czyli "Wynalazek Gutenberga"


Przed wynalezieniem druku książki przepisywano ręcznie, co wymagało czasu i dużego nakładu pracy.

Na pomysł pierwszej czcionki drukarskiej wpadli pomysłowi Chińczycy. W 1403 roku w Korei do druku dokumentów państwowych zaczęto wykorzystywać czcionki odlewane z brązu.

Człowiekiem, któremu przypisuje się obmyślenie pierwszej w pełni użytecznej metody drukowania, był niemiecki złotnik Johannes (Jan) Gutenberg.

Bracia Załuscy i pierwsza biblioteka publiczna w Polsce


Istniejące współcześnie biblioteki muszą się ciągle zmieniać i dostosowywać do rozwijającego się świata i społeczeństwa. Dziś rola bibliotek sprowadza się nie tylko do udostępniania książek, muszą stawać się one nowoczesnymi centrami generującymi i udostępniającymi informację, gdyż to ona jest obecnie najbardziej poszukiwana w celach samorozwojowych i edukacyjnych.

Jeszcze w połowie XVIII w. publiczne udostępniane zbiorów było nielicznym chlubnym wyjątkiem prywatnych właścicieli pokaźnych bibliotek.

Za ojców założycieli pierwszej w Polsce publicznej biblioteki uważa się Andrzeja Stanisława i Józefa Andrzeja Załuskich. W 1747 r. po połączeniu swych zbiorów w pałacu Daniłowiczowskim w Warszawie otworzyli dla publiczności jedną z największych bibliotek ówczesnej Europy. Liczyła sobie przeszło 200 tys. tomów.

Witam serdecznie

Idąc z duchem czasu, a jednocześnie poszukując nowej formy kontaktu Biblioteki w Szczyrzycu z czytelnikami, postanowiłam prowadzić bloga internetowego tejże placówki.

Znajdą się w nim informacje o bibliotece i jej zbiorach, konkursach i ich laureatach oraz o wydarzeniach kulturalnych naszej okolicy w których uczestniczy biblioteka.


Mam nadzieję, że informacje te okażą się przydatne.

Z okazji nadchodzącego  Święta Babci i Dziadka  dołączamy się do życzeń 😍